Nejstarší lokomotivou za letadly, loděmi, vrtulníky, ponorkami, vláčky i závodními auty

Pátek, 2.3.2018

DOPLNĚNO Letošní ročník parádní výstavy For Model 2018 se spoustou novinek ozvláštnil kromě projížďky historickým vlakem i kouzelný svět plný her a fantazie či historická vojenská technika úctyhodných rozměrů. Výstava For Model láká na expozici modelů a cenných sběratelských kousků, širokou škálu hraček a sběratelských předmětů a také na interaktivní výstavu, kde si malí i velcí mohou vše vyzkoušet na vlastní kůži. 

V pavilonu A výstaviště Flora najdou návštěvníci kromě jiného letecké trenažery, automobily na dálková ovládání, pojízdná šlapadla či vláčky, drony a mnoho dalších pohyblivých atrakcí. Atraktivní je také vodní plocha s kotvištěm pro bitevní lodě a ponorky, kde se několikrát denně odehrává skutečná bitva s výstřely, explozemi, kouřem a ohněm, nebo autokrosová dráha plná automobilů. Vzdušný prostor ovládají letadla, vznášedla a vrtulníky. K vidění jsou i skvosty sběratelských kousků, jako např. gramofony, magnetofony, historické kočárky, mince, pohlednice, pivní tácky, nebo desítky nádherných panenek z let 1880 až 1920. Expozice v hlavním pavilonu je letos opravdu vydařená. 

V okolí pavilonu A jsou ukázky železniční a bojové techniky. Na venkovní ploše před vstupem do pavilonu bude vystaveno A polní dělo Krupp 77 z roku 1896, ruský protitankový kanon PTK 45 vz z roku 1937 či vojenské auto Austin 2 z roku 1915. K prohlídce bude nabídnut unikátní a jediný exemplář tančíku Praga AH IV R z r. 1938, jehož majitelem je pan Luděk Fiala. Pan Filala jej spolu se švagrem Lubomírem Smolinským sedm let sestavoval. V pavilonu E je velká výstava vláčků. Děti základních a mateřských škol se mohou zapojit do skládání kolejiště se stavebnicí Merkur a vytvořit tak rekord v jeho délce.

Důležité je, že spoustu věcí si na For Model mohu děti opravdu samy vyzkoušet, ať už jde o řízení aut či tanků na ovládání, házení letadel či stavbu modelů ze stavebnice, lákavá je i projížďka po okruhu na různě velkých šlapadlech a kárách. 

V sobotu je výstava For Model otevřena od 9 do 18, v neděli do 17 hodin. 

Co bude letos nového?

  • Playzone, kde se každý může stát pilotem nejrychlejších aut, zahrát si turnaj formou počítačové hry či se přenést do virtuální reality.
  • Letos poprvé budou po dobu třídenní akce vypraven nostalgický vlak, který potáhne nejstarší provozuschopná parní lokomotiva v České republice Kocúr z roku 1898. Lokomotiva patří do depozitáře muzea ČD v Olomouci.  Vlak bude odjíždět z hl. nádraží v Olomouci v 9.30, 11.30 a 13.30 trasu přes stanice Olomouc-Nová Ulice, Olomouc město, Řepčín a zpět. Z Řepčína bude vlak odjíždět zpět na hl. nádraží v 10.10, 12.10, a 14.10. Současně bude zpřístupněno i muzeum ČD u olomouckého hl. nádraží od 9 do 16 hodin. Vstupné do muzea je pro dospělé 50 Kč a pro děti 25 Kč.
  • Zajímavostí bude výstava 100 let československých peněz či lego výstavka

Ilustrační foto: Výstaviště Flora Olomouc a Vladimír Lichý

Aktuální foto: REJ.cz

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)