Slavnosti znovu otevřou pestré krásy baroka. Začínají Vivaldiho serenatou

Neděle, 8.7.2018

Po roce se v olomouckém konviktu znovu otevře časová brána do dob přepestré barokní kultury. Olomoucké barokní slavnosti připomínají návštěvníkům časy, kdy se olomoucká honorace bavila výrazově nesmírně živou divadelní a operní zábavou a město po desítkách let strádání za třicetileté války opět rozkvétalo do krásy.

Slavnosti, které pravidelně uvádějí v dokonalé replice barokního divadla skutečné a věhlasné opery ze 17. a 18. století, tak i dobvá díla regionálních a dnes téměř zapomenutých skladatelů a konečně i novodobá neobarokní díla, začínají právě dnes, v neděli 8. července, a potrvají až do 29. července. Prvním představením bude serenata Antonia Vivaldiho. V budoucnu se návštěvníci mohou těšit na sedm titulů, mezi nimi i různé světové premiéry.

Za pořádáním Olomouckých barokních slavností stojí olomoucký soubor Ensemble Damian v čele se skladatelem Tomášem Hanzlíkem.  

Představení začínají v 19 hodin. Program a rezervaci vstupenek můžete zajistit zde http://baroko.olomouc.eu/program-2018/

Antonio Vivaldi: La Gloria e Himeneo, RV 687 (Benátky 1725)

Barokní serenata pro francouzského velvyslance v Benátkách u příležitosti sňatku Ludvíka XV. s polskou princeznou Marií Leszczynskou. Podle pověsti byl Hymén chudým athénským mladíkem, který se zamiloval do velmi bohaté dívky. Chtěl ji alespoň vidět a být jí nablízku. V převlečení za dívku se k ní přiblížil na slavnosti Demétřině, byl však i s ostatními dívkami unesen piráty na vzdálený ostrov. Hymén opilé zlosyny pobil mečem a vrátil se do Athén, kde si vymohl, že rodičům přivede uloupené dcery domů, jestliže dostane svou dívku za ženu. Byl pak se svou chotí tak šťasten, že se o jejich štěstí zpívalo ve všech svatebních písních.

Obsazení

Sólisté: Monika Jägerová, Leandro LaFont

Umělecké soubory: Divadlo FACKA, El Zaffa

Režie, kostýmy, scéna: Tomáš Hanzlík

Hudební nastudování: Veronika Manová, Tomáš Hanzlík

La Gloria: Monika Jägrová (alt)

Himeneo: Leandro Lafont (soprán)

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)