V nejhlubší krizi potká boha. Ariadna zve na světovou premiéru barokní opery

Sobota, 14.7.2018

Olomoucké barokní slavnosti pokračují ve velkém stylu. Po krásné barokní serenatě Antonia Vivaldiho je tady světová premiéra volné rekonstrukce barokní opery Claudia Monteverdiho, Víta Zouhara a Tomáše Hanzlíka L´Arianna.

Z Monteverdiho Ariadny (Mantova 1608) se do dnešních dnů dochovalo pouze libreto a slavné lamento opuštěné titulní postavy. Volná rekonstrukce dala vzniknout novému divadelnímu tvaru, který obklopuje a novými vizuálně hudebními vztahy osvětluje vzácně zachovaný hudební fragment. Původní libreto je vodítkem k vyprávění příběhu o ženě, která pro lásku přestoupí všechny zákazy, pokoří se a je následně svým milencem opuštěna na zdánlivě pustém ostrově. Ve chvíli nejtěžší osobní krize, kdy se již loučí se životem, potkává boha vína, který z ní učiní svou manželku. Opera je rekonstruována na základě dobových pramenů roztroušených po archivech celé Evropy.

V titulní roli se představí sopranistka Kristýna Vylíčilová, kterou i olomoucké publikum zná například z díla Torso autorů Víta Zouhara a Tomáše Hanzlíka či z role Frasquity v opeře Carmen, uváděné v Moravském divadle Olomouc. Se souborem Ensemble Damian, který stojí za Olomouckými barokními slavnostmi, spolupracuje sopranistka Vylíčilová dlouhodobě.

Představení L´Arianna můžete vidět ještě v sobotu i v neděli 14. a 15. 7., začátek představení je v 19 hodin. Vstupenky si zarezervujete zde http://baroko.olomouc.eu/program-2018/

Obsazení

Sólisté: Kristýna Vylíčilová, Dora Rubart Pavlíková, Martin Ptáček, Filip Dámec, Jiří Poláček

Režie, kostýmy, scéna, hudební nastudování: Tomáš Hanzlík

Ariadna: Kristýna Vylíčilová (soprán)

Venuše, Dorilla: Dora Rubart-Pavlíková (soprán)

Amor, 1. rybář (původně posel), Bakchus: Martin Ptáček (kontratenor)

Apollon, Theseus: Filip Dámec (tenor)

Rádce, 2. rybář (posel), Jupiter: Jiří Poláček (bas)

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)