Bezbariérový útes láká do parku, můžete se ponořit do fantaskního světa hlubin

Pondělí, 22.10.2018

Při procházce Smetanovými sady teď návštěvníci jistě nepřehlédnou rozměrnou barevnou novinku, která vystřídala dříve nevzhlednou zeď. Z té dva známí olomoučtí umělci v posledních dnech vytvořili docela nový svtě. Nejen děti, ale i dospělí se v něm mohou nechat unášet na vlně fantazie.

Graffiti s názvem Bezbariérový útes zve návštěvníky Smetanových sadů do fantaskního světa hlubin plného mořských hub, sasanek, chobotnic, ježovek, čtverzubců a dalších mořských živočichů ať už hrozivých či vlídných. „Organizmy vycházejí jak z reálného a bohužel vlivem lidské činnosti stále rychleji mizejícího světa, tak i z fantazie dětí a tvůrců graffiti,“ řekl pedagog ZUŠ M. Stibora a jeden z tvůrců Juraj Sosna.

Ze strany pana ředitele Výstaviště Flora Olomouc Jiřího Uhlíře vzešel nápad, jak atraktivně vyřešit nevzhlednou posprejovanou a oprýskanou plochu zdi, mezi pavilonem E a technickými službami ve Smetanových sadech. Stěna se tak nyní stala uměleckým dílem díky graffiti dvojice pedagogů ZUŠ Miloslava Stibora v Olomouci Lubomíra Otiska a Juraje Sosny. „Žáci naší školy měli možnost vymýšlet témata a spolupracovat na návrhu, ať už pracovali s pastelkami a velkoformátovými fotografiemi původní zdi, anebo návrhy vytvářeli v rámci výuky multimédií v počítačových programech“, řekl k projektu Sosna.

Dvojice pedagogů má za sebou řadu uměleckých počinů. Juraj Sosna je výtvarný pedagog a profesionální fotograf a Lubomír Otisk pak významný sochař a malíř. Práce na barevné dominantě parku jim trvala několik dní.

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)