Přijďte na Halloweenskou party roku. Něco se dozvědět a pořádně se bát!

Sobota, 27.10.2018

Pevnost poznání dnes pořádá jedinečnou akci, která pobaví, poučí a postraší jak děti, tak i jejich rodiče. V rámci halloweenské party se celý objekt v Korunní pevnůstce změní v Pevnost duchů, kde se můžete krásně bát a současně i něco dozvědět a naučit. Můžete vyzkoušet zajímavé i děsivé pokusy v chemické laboratoři nebo si poslechnout přednášku o tom, kde se u nás vzali upíři, vlkodlaci nebo čarodějnice.  

Inspirace v 19. století

19. století je známo jako období neskutečných vědeckých objevů, největších vynálezců, divů, které ohromovaly, ale zároveň i děsily celý svět. Lidé se obávali budoucnosti a monster, které přijdou s vědeckým poznáním.

Badatelé prozkoumávali strašidelná a dříve neznámá místa považovaná za prokletá. Pitvali a uchovávali živočichy, které přiřazovali k dávným bájím. Spisovatelé na základě strohých informací uvažovali nad tím, co nás čeká ve vesmíru a zda to skutečně chceme vědět! V odlehlých laboratořích se podle pověr křížila věda s okultismem a při temných rituálech se přivolávalo prastaré zlo… a možná to tak i bylo.

Pevnost poznání jako bašta vědění samozřejmě nemá žádné zábrany, a tak se vám nebojíme předvést všechny pozůstatky z těchto prazvláštních dob.

A co vás čeká v jednotlivých expozicích?

Chemická laboratoř

Explodující dýně, vyvolávání duchů z baňky nebo řezání ruky, to jsou pokusy, které na této akci rozhodně nemůžou chybět. Ale to není vše! Těšit se můžete i na děsivé piáno ze slizu, z jehož tónů vás bude mrazit! Stejně tak jako z mrazivých pokusů se suchým ledem, které vás zchladí až na kost. Pokusy jsou na programu už od 11 hodin.

Expozice Živá voda

Odvaha je jednou ze čtyř základních ctností. Odvaha znamená nebát se podstoupit riziko, jít navzdory velkému strachu do neznáma. Nenechte se odradit svým strachem a udělejte první krok k odvaze! Čeká na vás tajemné bludiště plné záhad a nástrah, zajímavých úkolů a nečekaných překvapení!

Expozice Rozum v hrsti

Tajné kódy, zapomenuté šifry… Odhalte tajemné znaky středověkých chrámů!

Expozice Světlo a tma

Kreslení mimozemšťana poslepu.

Věda v pevnosti

Historie lidstva je plná pověr a ty jsou plná temných bytostí a prokletých míst. Moderní věda nás těchto záhad efektivně zbavuje a racionálně je vysvětluje, ale skutečně se dají všechny vysvětlit? A chceme všechny ty úžasné příběhy objasnit? Pojďte s námi prozkoumat ty nejzajímavější z nich v našem interaktivním programu. Budeme cestovat po celém světě, spojovat báje a pověsti s magií a vědou, a nezapomeneme ani na slavná díla gotického románu.

Filmový sál

O původu strašidel – popularizační přednášky pro posluchače všech generací

Jak vznikaly představy o hejkalech, vlkodlacích, bludičkách a jiných strašidlech? Která zvířata, vzácná onemocnění a přírodní jevy stály u jejich zrodu a inspirovaly lidskou představivost? Vše se dozvíte v sérii popularizačních přednášek zoologa a antropologa Evžena Tošenovského (Přírodovědecká fakulta, Česká společnost ornitologická)

Harmonogram přednášek

13:00 – O vodnících

14:00 – O hejkalech

15:00 – O bludičkách a rusalkách

16:00 – O skřítcích a trpaslících

17:00 – O upírech

18:00 – O vlkodlacích

19:00 – O čarodějnicích

Jednotlivé přednášky trvají cca 15 minut, v přestávkách si budete moct prohlédnout a možná i pohladit poraněné sovy a netopýry ze záchranné stanice.

Ilustrační foto: Pevnost poznání

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)