Do divadla v noci a bez vstupenky? Dnes to jde, začíná totiž Noc divadel!

Sobota, 17.11.2018

Všechna olomoucká divadla se otevřou dnes v noci, aby svým věrným divákům i libovolným dalším zájemcům odhalila tajemství ze svých zákulisí. Do této velké akce se u nás zapojují desítky měst. V Olomouci můžete navštívit Moravské divadlo, Divadlo na cucky, divadlo Tramtarie i Divadlo na Šantovce. V každém je na večer či noc připraven jedinečný program. A pozor! I když jde o noc, klidně s sebou vemte i děti!

Například Divadlo na cucky, které sílí na Dolním náměstí, připravilo u příležitosti 100. výročí založení Československa a 25. výročí rozpadu Československa speciální Česko-slovenský program. Na akci je nutná rezervace. V Divadle Tramtarie bude Noc divadel opět ve znamení zábavné interaktivní hry, do které se návštěvníci plně zapojí. Setkají se s herci a zároveň nahlédnou do prostor, které jsou běžně divákům nepřístupné. Vstup do Tramtarie je možný kdykoliv během akce. Do noci divadel se zapojí také Umělecký spolek Nabalkoně, který připravuje program nejen v Kabaretní scéně Nabalkoně, ale také v Divadle na Šantovce. Kabaretní scéna Nabalkoně chystá program ke 100. výročí vzniku Československa a od 18 hodin čeká návštěvníky hudební a scénický průřez dějinami republiky. "Těšte se na tematické československé písně, scénicko-historické stand-upy a k tomu vyladěné drinky. Vítán je také dress code ze kteréhokoli období uplynulých sta let," láká návštěvníky principálka souboru Markéta Zborníková.

Poprvé se v Olomouci do akce zapojí také Divadlo na Šantovce, kde se návštěvníci od 16 hodin můžou těšit na Wild(e) večer s Filipem, což je autorská variace Uměleckého spolku Nabalkoně na tématický text Oscara Wilda - Jak je důležité míti Filipa. Mimo to bude připravena prohlídka zákulisí divadla a nebude chybět ani workshop pro děti. Vstupné v Divadle na Šantovce je dobrovolné.

Už od dopoledne až do večera je připravený velký a pestrý program v Moravském divadle Olomouc. V průběhu večera budou zájemci moci nahlédnout do zákulisí divadla, projít se po jevišti či osahat si divadelní kostýmy. Vstup je volný, kapacita však omezená. Na prohlídky zákulisí jsou k dispozici místenky v pokladně divadla.

Základní informace o akci a o programu najdete zde http://www.nocdivadel.cz/, bližší program divadel a časový rozpis lze sledovat i na facebooku https://www.facebook.com/Nocdivadel/. Pokud se chcete zapojit do akcí, rezervujte si předem místo v jednotlivých divadlech. Podle aktuálních zpráv z poledne 17. listopadu zatím v olomouckých divadlech rezervace volné jsou.

Noc divadel je součástí evropského projektu European Theatre Night. Noc divadel nabízí nevšední zážitky, jako jsou například workshopy pro děti i dospělé, prohlídky divadelních zákulisí, diskuze s herci, scénografy a režiséry a další formáty divadelních setkání, které v běžném programu nenajdete. Noc divadel v ČR, kterou koordinuje Institut umění – Divadelní ústav od roku 2013, se díky stovkám akcí ve zhruba 40 městech a místech ČR stala jedním z největších divadelních svátků v Evropě.

Divadlo na cucky

14.00 / Malí architekti

Z cyklu dětských dílen Malí a na cucky.

Ve výtvarné dílně zveme děti ke svobodné hře s prostorem a materiálem. V sobotním odpoledni se děti promění ve studenty architektury a seznámí se se základními principy a technikami, které architekti využívají. Lektor: Petr Jakšík, Kurzovné: 70 Kč

14.30 a 16.00 / Fedér Teáter – LiLi

Hosté ze Slovenska a jejich divadlo pro batolata.

Příběh o objevování a síle přátelství. Během představení dětí společně s malou LiLi objeví svět, okusí čtyři roční období a poznají sílu přátelství. Interaktivní obrazové představení nabízí podněty pro motorický i emoční rozvoj batolete (vhodné pro děti od 6 měsíců do 4 let).  Vstupné: 70 Kč

19.00 / Tomáš Gregor

Koncert kapely slovenského hudebníka a skladatele Tomáše Gregora. Tomáš ve svých písních mísí rock, pop a country.

Noc divadel v Tramtarii

17:00 – 22:00, vstup je možný kdykoliv během tohoto času, po 22:00 následuje afterparty, vstup zdarma, vhodné i pro rodiny s dětmi

Rozboříme pomyslnou hranici mezi jevištěm a hledištěm. Návštěvníci tak budou moci využít jedinečnou příležitost postavit se tváří v tvář osudové Anně Karenině alias Janě Posníkové, tajuplnému milionáři Jayovi Gatsbymu v podání Václava Stojana, Dominice Hrazdílkové jako ďábelské nevěstě Kláře z Divokých historek či popletenému kouzelníkovi Fandovi neboli Vítkovi Pištěckému z nejnovější tramtarijní pohádky.

Diváci budou mít za úkol vyluštit tajenku, která souvisí s Divadlem Tramtarie. K tomu jim pomůžou právě výše zmíněné postavy. Jména úspěšných řešitelů hádanky budou následně slosovány a v neděli zveřejněny na webu a facebooku divadla, hrát se bude o volné vstupenky a dárky spojené s Divadlem Tramtarie. A protože celý letošní rok se nese ve znamení oslav 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky, připravujeme i v rámci naší Noci divadel česko-slovenské divadelní okénko.

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)