Olomouc pobaví další Majáles. Královnou bude Dáša/Pavel ze seriálu Most!

Pondělí, 6.5.2019

Velká studentská oslava se odehraje v úterý 7. května v centru Olomouce.  Na pořadu je totiž další pokračování nekonečného seriálu studentských Majáles. Program ale začíná už v pondělí 6. května!

Hlavní dění začíná v úterý ve 13 hodin, kdy na nádvoří Knihovny Univerzity Palackého proběhne korunovace letošní královny, herečky a zpěvačky Eriky Stárkové (známe také jako Dáša/Pavel ze seriálu MOST!). „Doufáme, že dorazíte v hojném počtu a po korunovaci s námi vyrazíte v průvodu městem. My zajistíme hudebníky, performery, dobrou náladu a skvělé ceny pro nejlepší popkulturní masky! Na vás necháváme, abyste si zvolili ty nejparádnější POP kostýmy a masky! Ty nejlepší totiž vybere před druhou hodinou sama královna, rektor Jaroslav Miller, primátor a další osobnosti!“ vzkazují účastníkům pořadatelé Olomouckého majálesu UP.

Hlavním motivem univerzitního majálesu je popkultura. V alegorickém průvodu, který zaplní ulice města, jistě nebudou chybět ani masky komiksových hrdinů z nyní velmi populární úspěšné marvelovské série Avengers. Do čela průvodu se postaví královna Erika Stárková, obletovaná představitelka transsexuálky Dáši ze seriálu MOST!. Její korunovace se uskuteční 7. května ve 13 hodin na nádvoří univerzitní knihovny ve Zbrojnici.

Poté začne pestrý hudební program, v jehož čele budou stát hvězdy českého hip hopu P.S.H. a extravagantní electropopová skupina Mydy Rabycad, která to dotáhla až na britský festival Glastonbury. Se svou jazzovou kapelou na pódiu vystoupí i sama Erika Stárková. „Letošní program je žánrově snad nejpestřejší v dějinách majálesu. I díky zvolenému tématu jsme totiž mohli namíchat opravdu pestrý koktejl. Heslu popkultury jsme dostáli ve všech ohledech,“ řekl Ondřej Martínek, hlavní koordinátor organizátorského týmu Olomouckého majálesu UP, a dodal: „Zároveň se mohou návštěvníci těšit i na již zavedené body programu, jakými jsou skvělá lokální kuchyně, výstavy nebo největší přehlídka neziskového sektoru v Olomouci.“

Milovníci divadla naleznou své útočiště na parkánových zahradách Uměleckého centra UP na Konviktu. Tam se na prknech šapitó během obou festivalových dnů prostřídají desítky účinkujících. V programu jsou divadelní hry, slam poetry, souboj v improvizaci i vystoupení předních českých stand up komiků Jiřího Charváta, Jana Géryka a Jana Studničky. Zpestřením bude speciální hospodský kvíz a promítání ikonického popkulturního filmu Big Lebowski pod širým nebem.

„Téma i program jsou sice nesmírně rozverné, ale pochopitelně nezapomínáme ani na seriózní a bohulibý charakter majálesu. Celé dva dny se ponesou taktéž ve znamení benefice na organizaci Pamatováček, která pomáhá lidem s Alzheimerovou chorobou,“ připomněl Martínek. Hlavní část benefice se uskuteční během večerního dvojkoncertu v Jazz Tibetu Clubu 6. května. Lidé však budou moci do připravených kasiček přispívat během celého trvání majálesu.

Pohybu holdující jedinci se mohou těšit na svižnou swingovou tančírnu, benefiční běh parkem nebo různé outdoorové aktivity. Knihomolové se mohou zúčastnit vyhlášení Literární soutěže pro studenty UP. Fanoušky soundtracků jistě nadchne Orchestr Univerzity Palackého se svým repertoárem plným filmových melodií. Nákupní horečka propukne u trefného popartového majálesového merchandise či na speciální verzi DizajnTrhu. A kdo si rád zasoutěží, může se těšit na klání o nejlepší instagramovou fotografii či nejlepší meme.

Králové Olomouckého majálesu UP:

  • 2019 - herečka Erika Stárková
  • 2018 - hudebník David Koller
  • 2017 - ředitelka knihovny Helena Sedláčková
  • 2016 – herec, moderátor a hudebník Marek Eben
  • 2015 – kanoista Richard Hála
  • 2014 – zpěvák a výtvarník Jaromír Švejdík
  • 2013 – emeritní rektor Univerzity Palackého Josef Jařab
  • 2011 – herečka Moravského divadla Olomouc Ivana Plíhalová
  • 2010 – dokumentární fotograf Jindřich Štreit

 

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)