Tizian, van Dyck, Veronese a další slavní v Olomouci. Podívejte se na výstavu

Neděle, 20.12.2020

Tizian, van Dyck, Veronese, von Aachen a další slavná jména z proslulé kroměřížské obrazárny jsou nyní k vidění v olomouckém Arcidiecézním muzeu. Návštěvníkům představuje výstava nejen obrazové skvosty, ale také jim přiblíží sběratelství 17. století se všemi svými specifiky. Výstava nazvaná 1673 | Kabinet pro biskupa volně navazuje na loňskou výstavu o životě a díle biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna.

"Letopočet v názvu – 1673 – je pro arcibiskupskou sbírku klíčovým. V tomto roce totiž biskup Karel z Lichtensteinu-Castelcorna koupil od obchodníků z Kolína nad Rýnem Franze a Bernharda Imstenraedtových obrazový kabinet, který neměl na uměleckém trhu tehdejší střední Evropy obdoby," říká autor výstavy Miroslav Kindl.

Výstava představí jednotlivé obrazy sbírky i jejich osudy před tím, než se společně sešly v imstenraedtovském kabinetu. Kabinet začal vznikat už v padesátých letech 17. století, když se Franzi Imstenraedtovi a jeho strýci Everhardovi Jabachovi podařilo zúčastnit dražby uměleckých děl po popraveném anglickém králi Karlu I. Imstenraedt během aukce nakoupil velké množství obrazů a soubor postupně rozšiřoval o další kusy. Z dosud neznámých důvodů se ji však rozhodl v 60. letech prodat. Nabídku dostal také rakouský císař Leopold I. Ten sbírku ale nekoupil, a tak kolínským obchodníkům nezbylo nic jiného než hledat jiného kupce. Toho našli až v roce 1673 v osobě olomouckého biskupa Karla z Lichtensteinu-Castelcorna. I přes několik dalších potíží, z nichž některé se dostaly až před zemský soud, se vzácný kabinet – tentokrát již biskupský – dochoval v jen mírně umenšeném počtu do dnešní doby.

V Olomouci jsou od prosince k vidění více než dvě desítky děl z této kolekce. Ta sestává nejen z obrazů, ale obsahuje také například alba kreseb, které návštěvníci výstavy rovněž budou moci obdivovat. Na příkladu této sbírky tak autoři výstavy představí celý fenomén sběratelství 17. století.

Do doby, než bude muzeum moci opět otevřít dveře návštěvníkům, se lze podívat aspoň na obsáhlé video, které vytvořili pracovníci Muzea umění spolu s autorem výstavy. 

Fotogalerie: 
Autor: 
(rej)