Olomoucké betlémy: pohyblivá osvětlená podívaná i rekordně velké figurky

Pátek, 1.1.2021

Novoroční procházku Olomoucí můžete spojit s poznáváním betlémů v olomouckých kostelech. Jsou téměř v každé svatyni a tradici ve městě mají už od roku 1569.

Betlém je uměleckým zobrazením svaté rodiny, připomínající narození Ježíše Krista. Tvorba vyřezávaných či v menší míře sádrových, keramických či dokonce skleněných betlémů se v našich zemích ujala i jako lidová tradice, a to především od 18. století. Dle legendy byl prvním autorem scény se svatou rodinou svatý František z Assissi na začátku 13. století. V Olomouci byl první betlém vystaven v roce 1569.

V chrámu svatého Mořice je vystaven nejmladší olomoucký betlém, postupně stále doplňované dílo, dovážené přímo z izraelského Betléma. Kostel je otevřen každý den do 18 hodin. V kapucínském kostele Zvěstování Páně na Dolním náměstí je tradiční historický betlém s největšími figurami. Postavy měří okolo 70 centimetrů a slon z tohoto betléma měří dokonce 1,5 metru!

Více než sto let starý betlém najdeme v barokním chrámu svatého Michala, kde jsou navíc k vidění čerstvě restaurované fresky italského mistra Innozenze Montiho. Betlém je také v cyrilometodějském chrámě v Hejčíně a samozřejmě také v katedrále svatého Václava. Ten je navíc také částečně mechanický a tedy pohyblivý. Obdobně je koncipován i historický betlém v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku. I jeho části jsou pohyblivé a navíc má proměnlivé osvětlení.

Fotogalerie: 
Autor: 
(rej)