Svátky města dnes večer vyvrcholí bitvou a nádherným barokním ohňostrojem

Sobota, 2.6.2018

Celodenní a vážně dost nabitý program čeká dnes na ty, kteří chtějí s městem oslavit jeho svátek. Svátky města v sobotu nabízejí různá divadelní představení, jarmark, velkou historickou bitvu a mnoho dalších akcí. Spoustu idí přilákal už páteční program, který byl korunován večerním průvodem ke cti svaté Pavlíny, patronky města. 

Jednotlivé části programu se odehrávají na Horním náměstí, na radnici a v Korunní pevnůstce. Návštěvníci mohou zažít koncerty, divadla, dobovou pouliční hudbu, ochutnat nabídku místních pivovarů, regionálních vín a občerstvení i v podobě regionální gastronomie. Náměstí oživí jarmark, cirkusová a žonglérská představení, šermířské souboje, výtvarné dílny a hry pro děti a večer ve 22 hodin velký barokní ohňostroj Theatrum Pyrotechnicum.

Korunní pevnůstka se stane dočasným domovem pro rakouské vojsko z 18. století. Krom ukázek výcviku, prohlídek zbraní či funkční polní kuchyně se zde v 16 hodin odehraje rekonstrukce bitvy. Ta připomene velké výročí, na něž bývali Olomoučané v minulých staletích nesmírně hrdí - a to výročí vítězství císařských vojsk a Olomoučanů nad obávanými pruskými vojsky. Obléhání Olomouce trvalo v květnu a červnu roku 1758, tedy přesně před 260 lety, skoro dva měsíce. Olomouc se tehdy nebezpečnému nepříteli urputně bránila. Díky úspěchu císařských vojsk, který rozprášil zásobovací konvoj, mířící k prušákům, pak král Friedrich II. obléhání města vzdal a odtáhl i s osmi tisíci vojáků pryč. 

Fanboušky historie dnes potěší také Den otevřených dveří na olomoucké radnici, kde bude otevřena nová expozice z historie městské samosprávy. „Chtěl bych pozvat veřejnost na prohlídku reprezentačních prostor radnice, expozici z dějin radnice a orloje, prohlídku vrcholně gotické kaple či ke zhlédnutí nové expozice představitelů olomoucké městské samosprávy od poloviny 19. století až do současnosti,“ láká návštěvníky primátor Antonín Staněk.

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)