
Během velmi krátké doby musíme s lítostí informovat o smrti další významné osobnosti olomouckého kulturního života. Ve věku 88 let zemřel olomoucký sochař Bohumil Teplý. Je to již druhý olomoucký sochař, který letos zemřel. V dubnu jsme se rozloučili se Zdeňkem Přikrylem.
Bohumil Teplý (*1932) je rodákem z Olomouce, dětství i mládí prožil v Litovli a v Nasobůrkách. V Olomouci vystudoval na Pedagogické fakultě UP obor výtvarná výchova a dějepis, následně několik let učil na středních školách v Olomouci, Kostelci na Hané a v Šumperku. V roce 1957 se rozhodl sám vrátit do školy jako student a pokračoval ve studiu na hořické kamenické a sochařské škole. „Během následující kamenické praxe při rekonstrukci emauzského kláštera v Praze se asi definitivně zrodilo jeho sochařské zaujetí přírodním kamenem. Během neobyčejně plodného uměleckého života vytvořil vedle kamenných soch, památníků a realizací v architektuře nespočet medailí, plaket, insignií, bronzových plastik a reliéfů, avšak kámen zůstal – i podle mínění mnoha odborníků – jeho nejdůležitějším výrazovým prostředkem a nejužívanějším materiálem,“ píše se o Bohumilu Teplém v informační databázi českého a slovenského umění abART. I nadále ale souběžně vyučoval, a to na Univerzitě Palackého.
Dílo Bohumila Teplého dnes potkáváme v ulicích Olomouce i řady dalších moravských měst. Je autorem Pomníku bojovníkům za svobodu a demokracii před Právnickou fakultou v Olomouci, reliéfů Poslední večeře Páně a Křížová cesta na obvodní zdi u farního kostela v Cholině, medailí významných osobností a pamětních desek, vytvořil například pamětní desky J. G. Mendela, Pavla Dostála, Sigmunda Freuda a Edgara Georga Ulmera v Olomouci či pamětní desky Jana Čepa v Myslechovicích. Jeho umělecká díla prošla mnoha společnými i samostatnými výstavami. Byl také autorem několika odborných knih, mimo jiné dvou základních oborových publikací - O sochařské reprodukci a Konzervování a restaurování kamene.
V roce 2013 obdržel Cenu města Olomouce za přínos v oblasti kultury.
Bohumil Teplý zemřel v úterý 13. října ve věku 88 let.
Mlýnský náhon navždy zmizel. Malá část řeky však pod třídou Svobody teče dodnes
Sprejeři za sebou nechávají obrovské škody. Naposledy za sto tisíc korun
Tradiční železářství: větší klasiku už v Olomouci nenajdete, za měsíc však končí