Nádherný fotbalový večer s jedinou jedinou kaňkou. Díky, Sigmo!

Pátek, 24.8.2018

Každý pesimista, kterých na Hané není zrovna málo, musel ve čtvrtek večer aspoň na 90 minut své černé brýle odložit. Skoro dvanáct tisíc lidí na Andrově stadionu a tisíce dalších u obrazovek nevěřícně zírali na to, jak může český klub, který momentálně ošklivě tápe v domácí lize, těžce potrápit španělský velkoklub. Sigma Olomouc, která penězi rozhodně neoplývá, hrála s bohatou Sevillou, v jejímž kádru jsou reprezentanti a v klubové vitríně desítky španělských i evropských trofejí, zcela vyrovnanou partii. Není nadsázkou, když řekneme, že Sigma klidně mohla vyhrát o dva góly.

Jedna z nejvyšších návštěv na Andrově stadionu hnala od počátku své oblíbence do útoku. Všichni svorně zapomněli na nešťastné pondělí a zápas s Baníkem. Hráči i fanoušci. Sigma po pár minutách na hřišti zjistila, že i sevillští borci jsou jen lidmi a hrát se s nimi dá. Čím dál silněji tlačili a opakovaně se dostávali před soupeřovu bránu, kterou hlídal český gólman Tomáš Vaclík. Tolik šancí, do kolika se hráči v modrých dresech dostali, se kolikrát nenaskytne ani v obyčejném ligovém utkání…

Ostatně sám Vaclík po utkání připustil, že si Sigma vůbec nezasloužila prohrát a že se nejlepší tým v historii Evropské ligy na výhru 1:0 v Olomouci hodně nadřel. Klubový web Sevillanů píše: „Sevilla veze cennou výhru 1:0 po velkém trápení se Sigmou“ a dodává, že Sigma byla v prvním poločase lepší než španělský velkoklub. „Český klub dominoval v prvním poločase a Sevilla se mnoho času trápila.“ Takové komentáře se čtou opravdu příjemně.

Škoda jen, že tam některá ze superšancí nespadla. V některých případech chybělo jen pár centimetrů, aby noha útočníka nasměrovala perfektní centr do Vaclíkovy sítě. Vyprávět by o tom mohl třeba Jakub Plšek. Nicméně gól do sítě hostí nepadl. Naopak v jednom z protiútoků se šest minut před koncem bohužel podařilo Sarabiovi po krásné přihrávce André Silvy obstřelit jinak skvělého Miloše Buchtu a Sevilla si tak zajistila dobrý základ pro domácí odvetu. Velká škoda.

Nicméně i tak provázel Olomoučany do šaten dlouhotrvající potlesk.  Vyhecovanou parádní atmosféru v Olomouci, kdy vytrvale fandily všechny čtyři tribuny, konec konců ocenili i španělští fotbalisté. A ti jsou na standardně vysokou podporu hlediště zvyklí. Jedinou skvrnkou na jinak suprové atmosféře byla absence španělských fandů. Ti údajně nepřiletěli proto, že jim hrozilo násilí ze strany polských chuligánů z Gliwic. Mezi tábory Gliwic a Sevilly prý panují nějaké letité nevyřízené účty a v Olomouci chtěli Poláci španělské příznivce ztrestat. Na rozdíl od Španělů také do Olomouce přijela necelá stovka polských chuligánů a snažila se na sebe upozornit kousek od stadionu.

Zpět k domácímu publiku a Sigmě. Ten potlesk byl opravdu zasloužený. Nezapomínejme totiž na jednu věc, kterou velmi výstižně připomněl soupeřův gólman. „Před dvěma roky Sigma s totožným kádrem hrála druhou ligu a teď proti nám odehrála takový zápas. To zaslouží uznání, jakým progresem prošli," konstatoval český brankář ve službách Sevilly Tomáš Vaclík a dodal, že si Olomouc nezasloužila prohrát. Totéž vzkazovali na sociálních sítích Sigmě nejen její faoušci, v nichž se konečně probudila modrobílá hrdost, ale i fandové jiných českých týmů včetně obou pražských S.

Takže ještě jednou díky, a věřme si! Třeba za týden Sigma dokáže na svou čtvrteční olomouckou show navázat a pořádně zatopí Seville i na její hřišti...