Šantovka Tower žije. Zastupitelstvo odmítlo změnu, která by stavbě zabránila

Pondělí, 4.6.2018

Dvacet pro, jedenáct proti, jedenáct se zdrželo. Takový byl výsledek hlasování o případné změně územního plánu, která by do budoucna zastavila plány soukromého invstora postavit mezi nákupní galerií a ulicí Wittgensteinova zhruba pětasedmdesátimetrový dům Šantovka Tower. Kritikům projektu nepomohlo ani to, že hlasování bylo tajné. 

Zastupitelstvo hlasovalo o materiálu, v němž se magistrát vypořádával s námitkami investora proti záměru omezovat v lokalitě okolo Šantovy a Wittgensteinovy ulice výškové limity pro nové stavby. Kdyby hlasovalo 23 zastupitelů pro přijetí návrhu, mohla by být následně projednána a přijata změna územního plánu, díky které by se v daném místě nesmělo postavit nic vyššího než 19 metrů po klasické a 23 metrů po nejvyšší ustupující patro.

Hlasování samotnému předcházela zhruba dvouhodinová diskuze, v níž vystoupili napřéklad Josef Jařab, první nekomunistický rektor UP po listopadu 1898, senátor Lumír Kantor, někdejší dlouhouletý ředitel Muzea umění Olomouc Pavel Zatloukal a další, většinou kritici projektu výškové stavby. Následně si zastupitelé odhlasovali na návrh předkladatele celého materiálu Aleše Jakubce, že hlasování bude tajné. V předchozích příspěvcích totiž zaznívaly obavy, zda by investor nemohl žalovat město pro ušlý zisk a porušení osm let staré dohody o spolupráci mezi ním a městem při budování nové čtvrti na místě bývalých Milo závodů. Aby byly tedy eliminovány případné obavy jednotlivých zastupitelů, bylo hlasování tajné. Ani to ale nepřineslo dostatečnou podporu kroku, který by stavbě věžáku zabránil. Investor tak může dál postupovat v získávání potřebných povolení v územním a stavebním řízení. 

Investor v posledním roce avizoval, že projekt budovy posune o značný kus dál od centra města až na hranici svého pozemku u ulici Wittgensteinova. I tak ale zůstane stavba těsně uvnitř ochranného pásma památkové rezervace. Objekt má také nový architektonický návrh, který ale investor zatím tají. 

Fotogalerie: