Olomouc je zase městem květin. Nyní už kvete Horní náměstí, přibude i Dolní

Sobota, 9.6.2018

Centrum Olomouce je od pátku barevnější. Horní náměstí zkrášlily květinové pyramidy v červenobílých barvách. Deset pyramid osázených pelargoniemi a surfiniemi připomínají 100. výročí vzniku Československé republiky. Ve stejné barevné kombinaci má brzy rozkvést i Dolní náměstí.

Mobilní květinové nádoby, které budou po celou dobu instalace na Horním náměstí v péči zahradníků Výstaviště Flora Olomouc, jsou příjemným zpestřením letošní turistické sezóny v historickém centru města. „Umístit květinovou výzdobu na Horní náměstí se nám poprvé podařilo už loni. Letošní sezónní květinová výzdoba je dvakrát rozsáhlejší a opět znamená kompromis mezi představou velké části Olomoučanů a návštěvníků města, kteří by na náměstí chtěli zeleň, a stanovisky ochránců památek, kteří stálou veřejnou zeleň v historickém centru nepřipouští,“ připomněl primátor Antonín Staněk.

Osm květinových pyramid umístili zahradníci po obvodu Horního náměstí a dvě zkrášlily samotný vstup do historické budovy radnice. „Květinová výzdoba k Olomouci patří. Jsem si jistý, že v letních měsících dokáže velmi vhodně zpříjemnit dojem obyvatel i turistů z centra města,“ sdělil náměstek primátora Aleš Jakubec.

Zahradníci odhadují, že květinová výzdoba bude na náměstí do října, záviset však bude na počastí a příchodu prvních podzimních mrazíků. Další květiny, tentokrát na sloupech veřejného osvětlení, se mají objevit i na Dolním náměstí a to už v průběhu příštího týdne.

Foto: MMOL/ Pavel Snášel

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)