Strany mají o komunální volby v Olomouci větší zájem než před čtyřmi lety

Úterý, 31.7.2018

Termín pro registraci stran a hnutí, která se chtějí ucházet o hlasy voličů v komunálních volbách letos v říjnu, skončil dnes v 16 hodin. V Olomouci bude o 45 křesel v městském zastupitelstvu bojovat celkem 16 subjektů, tedy o dva více než při minulých volbách. Některá uskupení podávala kandidátky doslova na poslední chvíli.

V řádném termínu podaly registraci k volbám následující strany a hnutí: Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová, Sdružení pro republiku - Republikánská strana Čech, Moravy a Slezska, Koalice Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD) a Strana Práv Občanů ZEMANOVCI, Občanská demokratická strana, spOLečně, Strana zelených, ANO 2011, Česká strana sociálně demokratická, JAUNER Československo 2018, NAŠE KRÁSNÁ OLOMOUC, Svobodní, Soukromníci a Volba OK, Komunistická strana Čech a Moravy, PIRÁTI A STAROSTOVÉ, TOP 09 a nezávislí, ProOlomouc a konečně Moravské zemské hnutí.

V jednačtyřiceti obcích ve správním obvodu Olomouce jako obce s rozšířenou působností podalo ve stejném termínu kandidátní listinu celkem 115 různých subjektů.

Pro kandidující strany a hnutí bývá důležité i to, pod jakým číslem do voleb půjdou. Losování těchto čísel se odehraje 21. srpna v zasedací místnosti primátora na radnici v Olomouci. Pro subjekty, kandidující v Olomouci, začne losování v 9 hodin, pro subjekty v obcích ze správního obvodu Olomouce to bude od 10 hodin.

Komunální volby se odehrají v pátek 5. a sobotu 6. října 2018. Před čtyřmi lety se o křesla v Zastupitelstvu města Olomouce ucházelo 14 subjektů, tedy o dva méně než letos. I když některé subjekty mezitím zanikly, více nových hnutí či koalic se letos objevilo. 

Autor: 
(red)