Na Horním náměstí září strom Štístko, na druhé straně mu pomáhá strom přání

Sobota, 24.11.2018

Olomoucký vánoční strom září na Horním náměstí a má jméno Štístko. Douglasku z Nenakonic, místní části Věrovan, pojmenovaly děti z mateřské školy Komenium a spolu s primátorem Mirkem Žbánkem pomáhaly při jejím rozsvěcování v pátek večer. Není to ale jediný svítící strom - poblíž opačné strany radnice se letos poprvé rozsvítil další strom pohádkových tvarů, který má plnit tajná přání. 

„Zahajujeme moravské Vánoce pod americkým stromem, který ve svém prostředí dorůstá výšky sedmdesát až sto metrů. To znamená, že by mohl být vysoký stejně jako věž naší radnice,“ řekl při rozsvěcování stromu primátor Mirek Žbánek a všem Olomoučanům popřál krásné Vánoce.

Letošní padesát let starý strom věnoval městu Michael Otáhal. Osvětluje jej 18 tisíc LED světel s třpytivým efektem laděným do zlato-stříbrné barvy a zdobí ho 120 zlatých a stejný počet stříbrných koulí.

Výtvarná soutěž pro děti o pojmenování vánočního stromu se v Olomouci konala už potřinácté. „Ve hře byla jména jako Zelenáč, Vločka nebo Andílek, ale nakonec jsme vybrali jméno Štístko. V konkurenci téměř dvou set padesáti návrhů nás nejvíce oslovila originalita zpracování. Vánoční strom dětí z mateřinky Komenium je totiž vyobrazen pomocí otisků jejich rukou a jeho kmen tvoří otisk bosé nohy,“ popsal s úsměvem primátor Mirek Žbánek.

Vedoucí učitelka Blanka Halounová potvrdila, že otisky pocházejí od 22 dětí ve věku od dvou a půl roku po sedm let. „Jediná noha na obrázku patří Jeníčkovi, žlutá hvězda nahoře je ruka holčičky, které říkáme Bibi,“ dodala Halounová. Podle ní bylo důležité hlavně to, že si děti společné malování užily. „Měli jsme více různých jmen, třeba i Srdíčko, a vymýšleli jsme a malovali pořád další. Nakonec jsme přes Štěstíčko došli ke Štístku. Z vítězství mají děti velkou radost,“ řekla vedoucí učitelka.

„Ať Štístko dopomůže ke štěstí a krásným Vánocům vás všech,“ vzkázal stovkám lidí na Horním náměstí náměstek primátora pro kulturu Pavel Hekela.

Strom splněných přání je olomoucká adventní novinka

Olomoucký advent je stále oblíbenějším cílem návštěvníků z tuzemska i ze zahraničí. V posledních letech často přijíždějí hosté i z Rakouska, Slovenska a Polska. Počet loňských návštěvníků se odhaduje na 35 tisíc. Vánoční trhy letos tvoří 132 stánků. V patnácti z nich se podává punč a čtyři mají charitativní charakter. V ostatních lidé najdou řemeslné výrobky, dekorační předměty nebo kulinářské speciality.

Vánoční strom na Horním náměstí má tradici už od dob první republiky, lwetos se poprvé na náměstí objevil i umělecky ztvárněný světelný strom, který už v pátek obdivovaly především děti. "Chtěli jsme tímto kouzelným stromem jednak připomenout, že by si Horní náměstí zasloužilo stromy, a také jsme chtěli využít skutečný přírodní materiál. Na trhu sice jsou k dostání různé kovové konstrukce se světly, my jsme ale raději nechali vytvořit originální strom za použití skutečného kmene," vysvětlil za pořadatele Petr Ilgner s tím, že v budoucnu by na Horním náměstí mělo o svýtcích zářit více takových světelných stromů.

Poprvé se olomoucké adventní trhy v jednotném duchu konaly před šestnácti lety. 

Foto: MMOL/Blanka Martinovská a Olomoucký Rej

Fotogalerie: 
Autor: 
(red)