Most u pojišťovny už rozebírají. Autobusy tudy projedou, auta už nikoliv

Středa, 20.5.2020

V pondělí se objevily dopravní značky, od úterý jsou na místě i stavební stroje a nákladní auta. Na mostě přes Mlýnský potok v ulici 1. máje začala velká rekonstrukce. Potrvá do prosince, pokud se během stavby nestane nic mimořádného. Po jejím dokončení by tudy měly jezdit tramvaje z centra města na Žižkovo náměstí a zpět.  

Stavební firma ohradila staveniště a to v praxi znamená, že je pro osobní dopravu neprůjezdný most a změnil se i režim v ulicích Kosinova, Nábřeží Přemyslovců a Jiřího z Poděbrad. Ve směru od mostu do ulice Nábřeží Přemyslovců a Jiřího z Poděbrad nelze vjet a v případě první jmenované ulice ani vstoupit. V těchto ulicích je teď dočasně povolen obousměrný provoz aut, když z nábřeží musí auta vyjíždět přes rovněž obousměrnou Kosinovu ulici. Z ulice Jiřího Poděbrad se nyní vyjíždí ulicí U Reálky.

Rekonstrukce mostu má probíhat po polovinách, takže teď je strana blíže budově pojišťovny průjezdná a průchozí, vjezd sem mají ale povolen jen autobusy MHD a vozidly stavby. Po dokončení jedné poloviny mostu se situace zrcadlově obrátí.

Rekonstrukce bude stát 27 milionů korun a její součástí je odbourání stávajících pojízdných vrstev mostu včetně kolejového svršku, betonáž nové spřažené desky a říms mostu, provedení nové izolace, dilatací, chodníků a zábradlí. Most nebyl v dobrém stavu, tramvaje po něm musely jezdit sníženou rychlostí. Přesto zatím nevyžadoval okamžitou rekonstrukci, ale radnice se rozhodla využít dobu budování velkého mostu na Masarykově třídě, kdy touto dopravní tepnou stejně nemohou projíždět tramvaje. „Využíváme období, kdy ulicí 1. máje nemohou jezdit tramvaje. To je smyslem sladění termínů městských investic s protipovodňovými opatřeními a demolicí mostu přes Moravu, které v Olomouci realizuje Povodí Moravy. Díky tomu můžeme stihnout i naše akce, které by stejně přišly na řadu v nejbližší době,“ vysvětlil investiční náměstek primátora Martin Major. Město současně nechává opravit na stejné trase ještě ulici 8. května včetně tramvajové trati.

Fotogalerie: 
Autor: 
(rej)