
Vyšla dlouho očekávaná publikace Moravské hrady
RECENZE - Po více než dvaceti letech byla vydáním unikátní publikace o hradech na Moravě dokončena šestidílná reedice knih zakladatele české a moravské kastelologie Františka Alexandra Hebera.
RECENZE - Po více než dvaceti letech byla vydáním unikátní publikace o hradech na Moravě dokončena šestidílná reedice knih zakladatele české a moravské kastelologie Františka Alexandra Hebera.
Několikadenní požár, poškozené Englerovy varhany, trhliny v gotické stěně a okenních kružbách a další škody. To byl výsledek exploze, která se odehrála v centru Olomouce 12. listopadu 1977 v 11 hodin. Šlo o pokračování demolice bloku starých domů, které měly uvolnit místo stavbě obchodního domu Prior.
Elektrické tramvaje jezdí v Olomouci už téměř 125 let, od dubna 1899. Byla to první elektrická pouliční dráha na Moravě. A co Olomouc a autobusy? Dne 7. února 2025 uplyne 98 let od doby, kdy byl v Olomouci coby prvním městě na Moravě zahájen pravidelný autobusový provoz v Olomouci. Stalo se tak 7. února 1927. Co bylo před tím, než začaly olomoucké cestující vozit autobusy?
Děti školou povinné v lednu roku 1979 nevěřily vlastním očím a uším: „Do školy se nejde, ve třídách mrzne a budou uhelné prázdniny.“ Československo totiž v lednu ochromila zcela nevídaná změna počasí, kdy země doslova a do písmene zamrzla.
Podívejme se do předvánoční Olomouce na samém počátku 20. století, do prosince roku 1900. Může pro nás být trochu překvapivé, že vánoční témata tehdejšímu olomouckému tisku vůbec nedominují.
Vzpomínání na Vánoce před dlouhými desítkami let je většinou plné nostalgie a milých dojmů. Neplatí to ale pokaždé. Stačí se podívat do dobového tisku nebo vzpomínek pamětníků na Vánoce během první či druhé světové války. Na konci té druhé války, v prosinci 1944, to byly možná ty nejsmutnější Vánoce.
Před vánočními svátky se na sociálních sítích mezi Olomoučany občas objevuje dojemně působící archivní snímek. Na Horním náměstí stojí skupina dospělých, mnohem větší počet dětí a všemu vévodí vánočně ozdobený strom. Snímek z roku 1934 ukazuje Vánoční strom republiky. Jeho tradice je ale starší.
Vlastivědné muzeum v Olomouci teď láká na parádní výstavu o historii palných zbraní. Kromě stovek exponátů pušek, pistolí, samopalů, kulometů i vzduchovek tady může návštěvník vidět i nádherné malované terče. Olomoucké muzeum vlastně více než dvě stovky takových terčů. Mnohé z nich ukazují podobu Olomouce v 19. i 18. století.
Historická Olomouc má vedle věhlasných památek s celonárodním významem také drobnější, ale přitom velmi hodnotné prvky kulturního dědictví. Jedním z takových příkladů je barokní podstavec po sousoší Ukřižovaného ve Slavoníně, který se na podzim dočkal pečlivého zásahu restaurátorů. Tím ale práce na obnově památky nekončí. Radnice se pokusí najít ztracené sochy nebo získat informace o nich, aby mohla nechat vytvořit kopie.
V Dluhonicích u Přerova odkryli olomoučtí archeologové rozsáhlé žárové pohřebiště Keltů z 3. a 2. století před naším letopočtem, kostrové hroby z velkomoravského 9. -10. století a sídliště prvních zemědělců z mladší doby kamenné z 5 tisíciletí př. n. l. Nálezy dokazují tisíciletý vývoj společnosti a využívání krajiny na střední Moravě.